preloader
Edit

Hakkımda

1976 yılında İstanbul’ da doğdum. Büyükçekmece Lisesi’ ni bitirdikten sonra Trakya Üniversitesi’ nde tıp fakültesi eğitimimi tamamladım. 2009 yılında Tıpta Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı’ nda (YDUS) Türkiye 2. si olarak İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü’nde yan dal eğitimine başladım ve 2013 yılında mezun oldum. Mecburi hizmet görevinin ardından 2015 yılında Memorial Şişli Hastanesinde Onkoloji Merkezi’ni kurarak Tıbbi Onkoloji Uzmanı olarak göreve başladım. Halen Memorial Şişli Hastanesinde Onkoloji Merkezi Bölüm Başkanı olarak görev yapmaktayım.

İletişim Bilgileri

Haberler

Kanser hastalarının stresten uzaklaşmaları için 10 yöntem

 Kanser hastalarının stresten uzaklaşmaları için 10 yöntem

Kanser tanısı alan herkes, ilk birkaç haftanın ne kadar zor geçtiğini bilir. En kötü ihtimalden korkarken, en iyisini ummak, tedavinin yorucu seyrini düşünmek…

Kanser tanısı konan kişinin stresli hissetmesi normal görünebilir; ancak bu durumun kronik stres bozukluğuna dönüşmesi engellenmelidir.

Bilimsel araştırmalar kronik stres yaşayan insanların genellikle depresyon, anksiyete, aşırı yeme veya sedanter yaşam tarzı (düzensiz fiziksel aktivitenin olduğu ya da fiziksel aktivitenin olmadığı bir yaşam tarzıdır) belirtileri gösterebileceğini göstermiştir.

Kişi kansere yakalandıktan sonra, stresten kurtulamazsa ve depresyona girerse hastalık daha kötü seyredebilir. Yapılan bilimsel araştırmalarda kronik stresin kansere yol açtığına dair veriler vardır. Kronik stres, tümörün büyüme ve yayılmasını da etkileyebilir.

Kronik stresin tümörün büyüme ve yayılmasını etkilemesinin nedeni kısmen norepinefrin salınımıdır. Zira norepinefrin stres ile ilişkili bir hormondur.

Stresi yönetmek konusunda birçok çözüm yöntemi mevcuttur. Araştırmacılar stres hormonlarının salınımına karşı koymanın sayısız yolunu incelemiştir.  Birçoğu evde uygulanabilir çeşitli yöntemlerdir.

İşte stresi azaltmaya yardımcı olabilecek 10 basit aktivite:

Egzersiz yapmayı ihmal etme

Egzersiz endorfinlerin salınması veya ‘iyi hissetme’ hormonlarıyla ilişkilidir. Tüm egzersizler, vücudunuz için iyi olsa da, daha yüksek yoğunluklu egzersizlerin endorfin (mutluluk hormonu) salgılanmasını artırdığı saptanmıştır. Düzenli yapılan egzersizler, zamanla stresin etkilerini, vücuttaki oksidan moleküllerini azaltır ve kan basıncını düzenler.

Her zaman gülecek bir şey bul

Araştırmalar egzersiz gibi, kahkaha atmanın da enfordin salgılanmasını sağladığını göstermiştir. Gülümseyen kişide salgılanan endorfin hormonu kişinin mutlu hissetmesini sağlar ve stres seviyesini düşürür. Yalandan yüze yerleştirilecek bir gülümseme bile kişinin endorfin salgılaması için yeterli olur.

Strese yol açan durumu konuş

Sevdiklerinizle veya aynada kendinizle konuşmayı deneyin. Duygularınızı ifade etmekten çekinmeyin. strese yol açan hislerinizi bir yakınınıza aktarabilirsiniz. Zira duygularınıza dair konuşmak kişideki stresin hafiflemesine yardımcı olur. Stresli durumlarda karşı taraf ile iletişime girmekten çekinmeyin. Size dert olacağına ona dert olsun.

Sevdiğiniz şeyler için zaman ayırın

Herkesin kendini yaparken iyi hissettiği ve zevk alacağı bir hobiye etkinliğe ihtiyacı vardır. Yeni bir becerinizi geliştirmeniz stresle mücadele etmeye yardımcı olur. Zevk alınan hobiler, aktiviteler veya etkinliklerin nadir olarak değil, düzenli olarak gerçekleştirilmesi stres seviyesini düşürür.

Fiziksel temas ve sevgi stresi azaltır

Fiziksel temas ve sevgi gösteren davranışların güvenli hissettirdiği, stres seviyesini önemli miktarda azalttığı, anksiyete ve depresyondan şikayetçi olan kişilerin sağlığına kavuşmasında fayda sağladığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Dışarıda vakit geçirin

Temiz hava, doğa inanılmaz derecede rahatlatıcı ve ferahlatıcı olabilir. Bilim insanları, en az 20 dakika doğayla baş başa kalmanın stres seviyesini düşürdüğünü vurguluyor. Negatif düşünceler sizi etkisi altına aldığında, stresten  uzaklaşmak istediğinizde, doğaya dönmenizde yarar vardır. Doğada kendinizi evinizde gibi hissedebilir ve temiz havayı içinize çekerek stresten uzaklaşıp kendinizi yenileyebilirsiniz.

Evcil hayvanla zaman geçirin

Bilimsel araştırmalar, evcil hayvanla zaman geçiren kişide bir başka ‘iyi hissettiren’ hormon olan oksitosin salgılanabileceğini söylüyor.

Evcil hayvan sahiplenmenin, insan sağlığı üzerinde olumlu etkileri görünüyor. “The Stress-Proof Brain” kitabının yazarı ve lisanslı klinik psikolog Melanie Greenberg’e göre, kedi sevmek vücutta oksitosin hormonu salgılanmasına neden oluyor. Bağlanma hormonu ya da ‘kucaklama kimyasalı’ olarak bilinen oksitosin, insanlarda stresi azaltarak daha az endişeli hissetmeye yardımcı oluyor.

Alkol, kafein ve nikotini sınırlayın

Birçok kişinin stresi azalttığını düşündüğü alkol, nikotin ve kafein gerçekte endişe ve uykusuzluğa neden olur bu durum da kişide stres seviyesini artırabilir. Kafein ve nikotin uyarıcıdır, bu yüzden stres seviyesini azaltmak yerine arttırır, stres hormonlarının daha fazla çalışmasına neden olur.

Sonuç olarak nikotin, kafein veya alkol içeren içeceklerden kaçınılması, en azından tüketimlerinin azaltılması gerekmektedir.

Zihnini temizle

İnsanların yukarıda belirtilen stres gidericilerini uygulamamasının yaygın bir nedenlerinden biri de kişilerin tüm söylenenleri yapmak için yeterli zaman yokmuş gibi hissetmeleridir. Stres genellikle beyni zamana karşı baskı altında hissetmesi için kandırır. Neyse ki, derin nefesler alarak zihni temizlemek sadece birkaç dakika gerektirir ve bulunduğunuz her yerden yapılabilir. Gözlerinizi kapatarak burnunuzdan derin bir soluk alıp, ağzınızdan verin. Aldığınız nefesle göğüs kafesinizi değil, karnınızı balon gibi şişirin. Omuz ve boyun kaslarınızı olabildiğince gevşetin. Birkaç dakika içinde hissedilen gerginliğin sizi terk ettiğini görebilirsiniz.

Çeşitli zamanlarda yapılacak olan meditasyon büyük ölçüde stresi azaltmaya yarayacaktır. Nitekim zihniniz dinlenmiş, huzurlu ve daha sağlıklı kararlar verebilir bir hale gelecektir.

Profesyonel yardım alın

Kronik stres günlük fonksiyonlara müdahale ediyorsa, bu konular hakkında bir doktorla konuşmak önerilir. Doktor takviyelerde bulunabilir, ilaç yazabilir veya kişinin stres yönetimine yardımcı olması için bir terapist önerebilir.

Kaynak: NATIONAL FOUNDATION FOR CANCER RESEARCH- EURONEWS