preloader
Edit

Hakkımda

1976 yılında İstanbul’ da doğdum. Büyükçekmece Lisesi’ ni bitirdikten sonra Trakya Üniversitesi’ nde tıp fakültesi eğitimimi tamamladım. 2009 yılında Tıpta Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı’ nda (YDUS) Türkiye 2. si olarak İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü’nde yan dal eğitimine başladım ve 2013 yılında mezun oldum. Mecburi hizmet görevinin ardından 2015 yılında Memorial Şişli Hastanesinde Onkoloji Merkezi’ni kurarak Tıbbi Onkoloji Uzmanı olarak göreve başladım. Halen Memorial Şişli Hastanesinde Onkoloji Merkezi Bölüm Başkanı olarak görev yapmaktayım.

İletişim Bilgileri

Haberler

Yaz aylarında cilt kanseri riski artış gösteriyor

 Yaz aylarında cilt kanseri riski artış gösteriyor

Parlak güneşli günler, sıcak hava, yoğun çalışma sürecinin ardından tatil planları, açık hava spor aktiviteleri, lezzetli meyveler, uzun bisiklet yolculukları gibi birçok faktör yaz aylarının diğer mevsimlere göre daha çok sevilmesine yol açar.

Yaz aylarının mutluluk veren yanlarıyla birlikte, bu aylarda uzun süre güneşe maruz kalma cilt kanserini riski artırabilir. Zira deri kanserinin en önemli tetikleyicisinin güneş olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Toplumda karşılaşılan kanser türleri arasında cilt kanseri en yaygın görülen kanser türlerinden biridir. Cilt kanseri özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde en yaygın kanser türüdür. Şu anda ABD’de her beş kişiden birinin yaşamının bir döneminde cilt kanserine yakalanacağı tahmin edilmektedir. Cilt kanseri tedavi edilebilir bir kanser türü olsa da,  çeşitli önlemler alıp cilt kanserine yakalanmamak elimizde.

Cilt kanseri riskine karşı alınabilecek önlemler şöyle:

Güneşten koruyan ürünler kullanılmalı

Amerikan Deri Kanseri Vakfı’na göre çocukluk ya da gençlik çağında bir kez geçirilen güneş yanığı, ileri yaşlarda melanoma yakalanma riskini en az iki kat artırıyor. Bu nedenle güneşin zararlı ışınlarından korunmak için cilt tipinize uygun güneş koruyucu kremlerin kullanılması büyük önem taşıyor. Güneşten koruyucu kremler yalnızca plajlarda ve açık hava etkinliklerinde kullanılmamalıdır. Örneğin araç kullanan kişinin pencereden güneş yanığı alması daha kolaydır. 

Nitekim gün içinde yüksek miktarda güneş ışınlarını süzen UVA ve UVB filtreleri içeren, yüksek faktörlü güneşten koruyan ürünlerin kullanılması gerekmektedir. Ayrıca plajda uzun süre kalındığında daha fazla koruyucu kullanılmalıdır.

Cilt kanseri riskini azaltmak için alınacak önlemlerden birisi de güneşin en güçlü olduğu zaman dilimi olan 11:00 ile 16:00 arasında mümkün olduğunca dışarı çıkmaktan kaçınmaktır. Ayrıca dışarı çıkıldığında güneş kremi uygulamasına ek olarak, mümkün olduğunca uzun kollu giysiler ve pantolon, geniş kenarlı şapkalar giymeye çalışılmalıdır.