preloader
Edit

Hakkımda

1976 yılında İstanbul’ da doğdum. Büyükçekmece Lisesi’ ni bitirdikten sonra Trakya Üniversitesi’ nde tıp fakültesi eğitimimi tamamladım. 2009 yılında Tıpta Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı’ nda (YDUS) Türkiye 2. si olarak İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü’nde yan dal eğitimine başladım ve 2013 yılında mezun oldum. Mecburi hizmet görevinin ardından 2015 yılında Memorial Şişli Hastanesinde Onkoloji Merkezi’ni kurarak Tıbbi Onkoloji Uzmanı olarak göreve başladım. Halen Memorial Şişli Hastanesinde Onkoloji Merkezi Bölüm Başkanı olarak görev yapmaktayım.

İletişim Bilgileri

Haberler

Akciğer Kanseri Tedavisinde Nereden Nereye? İmmünoterapi!

 Akciğer Kanseri Tedavisinde Nereden Nereye? İmmünoterapi!

Akciğer Kanseri Tedavisinde Nereden Nereye? İmmünoterapi!

Akciğer kanseri erkeklerde prostat kanserinden sonra, kadınlarda ise meme kanserinden sonra ikinci en sık en görülen kanserdir. Bununla birlikte her iki cinste de en sık ölüme neden olan kanser olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun önemli nedenlerinden birisi hastaların ileri evrelere kadar belirti vermemesi ve geç evre de ortaya çıkmasıdır.

Akciğer kanseri için de tarama

İleri evrelerde ortaya çıkması nedeni ile araştırmalar akciğer kanserinin erken evrede tanısı konulabilir mi sorusunun üzerine yoğunlaşmıştır. Yapılan araştırmaların neticesinde ağır sigara içen 50 yaş ve üzerindeki bireylerin akciğer kanseri yönünden taranması önerilmektedir. Böylece hastaların erken evrede tanısı konulabilecek ve tamamen ortadan kaldırılabilecektir.

Akciğer kanseri tedavisinde nereden nereye

Akciğer kanseri tedavisinde kemoterapi yaygın olarak kullanılmaktadır. Kemoterapiye cevap oranı %50’nin üzerindedir. Acaba bu cevap oranları artabilir mi? Son yıllarda yapılan araştırmalar ile akciğer kanserinin de diğer kanserlerde olduğu gibi tek bir çeşit hastalık olmadığı, farklı türlerinin olduğu ortaya konulmuştur.

Akciğer kanseri hastalarının dokuları genetik olarak analiz edilmektedir. Bu analiz neticesinde akciğer kanserinin türü belirleniyor. Bunun neticesinde tedaviye ya kemoterapi, ya akıllı haplar ve ya immünoterapi ile başlayabiliyoruz.

İmmünoterapi nedir?

İmmünoterapi insan vücudundaki kanser ile savaşan hücrelerin oranını kat kat artırarak vücudun kanser ile savaşma kapasitesini güçlendirmektedir. Kanser ile insan vücudu savaşmaktadır. Ancak kanser ortaya çıktığında bu mekanizma yetersiz kalmaktadır. İmmünoterapi bu yeteneği düzenleyerek etkili olan bir tedavi yöntemidir.

İmmünoterapinin başarı oranları?

İmmünoterapi akciğer kanseri tedavisini değiştirmiştir. İleri evre akciğer kanserinde hastalığın uzun süreli kontrolü mümkün değildi. Ancak immünoterapi ile artık hastalığın uzun süreli kontrolü mümkün olabilmektedir. Hatta kimi hastalarda ileri evrelerde bile olsa hastalığın tamamen yok olma ihtimali olmaktadır. Bu akciğer kanseri için geçmiş zamanlarda konuşamadığımız konulardan biriydi.

İmmünoterapi nasıl uygulanmaktadır?

İmmünoterapi 2 veya 3 haftada bir serum ile uygulanmaktadır. Alanında uzman hekimler ve uzman merkezler tarafından yapılması gereken immünoterapi ülkemizde de mevcuttur.